SWP





   Ukraina


 2024-04-19 «Pracy jest tu pod dostatkiem». Wolontariusze sprzątali cmentarz w Kisielinie

Rozpoczęła się realizacja projektu porządkowania nekropolii katolickich na Wołyniu. 16 kwietnia wolontariusze sprzątali cmentarz w Kisielinie.

Jak poinformował Oleksij Złatohorski, inicjator tegorocznego sprzątania cmentarza kisielińskiego, pracownik Wołyńskiego Regionalnego Muzeum Armii Ukraińskiej i Sprzętu Wojskowego, w akcji wzięło udział sześć osób. Wspólnie z Oleksijem pracowali m.in. jego kolega z muzeum Jurij Martyniuk, genealog Artur Aloszyn i miejscowi mieszkańcy.

Uczestnicy sprzątania usunęli samosiejki drzew i krzewów, a także wycięli sumaki, którymi porosła ta nekropolia.

«Było nas mało, ponieważ był to dzień powszedni. W sobotę planujemy kontynuowanie porządkowania. Mam nadzieję, że będzie więcej chętnych. A pracy jest tu pod dostatkiem» – podzielił się swoimi planami Oleksij.

W sumie wraz z innymi wolontariuszami planuje wkrótce uporządkować pięć kolejnych wołyńskich cmentarzy katolickich, na których pochowani są Polacy. Oprócz Kisielina są to Nieświcz, Złoczówka, Boremel i Zofiówka (Trochenbrod).

«Cmentarze w niektórych z tych miejscowości są bardzo zaniedbane. Na przykład mało kto wie, że w Trochenbrodzie znajduje się cmentarz katolicki. Z kolei o porządek na nekropolii katolickiej w Złoczówce dbają obecnie miejscowi mieszkańcy. W Boremlu też dbają o pamięć» – powiedział Oleksij Złatohorski.

Wołyński genealog i krajoznawca Artur Aloszyn, który już wielokrotnie organizował porządkowanie i brał udział w sprzątaniu cmentarza katolickiego w Kisielinie, tym razem również włączył się do akcji.

«Co roku porządkujemy cmentarz w Kisielinie. Jest duży, więc tym razem nie mogliśmy fizycznie objąć całego terytorium. Ale część, którą porządkujemy regularnie dwa razy w roku, tym razem znacznie łatwiej było posprzątać. Sumak nie rośnie tak szybko, wykorzeniamy go krok po kroku. Po części ta nasza praca nadal wygląda jak syzyfowa, ale nie tracimy nadziei, że prędzej czy później ten opuszczony cmentarz zamieni się w coś, co można nazwać nekropolią» – mówi Artur.

Po zakończeniu pory deszczów wiosennych planowane jest zastosowanie na kisielińskim cmentarzu herbicydów.

Sprzątanie cmentarzy katolickich, o których mowa w tekście, odbywa się przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Łucku.


Tekst: Anatol Olich
Zdjęcia: Oleksij Złatohorski
Monitor Wołyński


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: monitorwolynski.com


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ




Kopiowanie materiału z portalu PAI jest zabronione

Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.




SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH



PORTAL WYŚWIETLONO 15 290 549 RAZY





Projekt w 2023 roku dofinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów





×